مناسبتها

سال حماسه سیاسی حماسه اقتصادی گرامی باد 

لینک های مرتبط

شهرستان کوهدشت

    تاریخچه

   

جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان کوهدشت
اين شهرستان از جاذبه هاي تاريخي و مکان هاي ديدني متعددي برخوردار است.قلعه کورگان، قلعه‌گم‌ور، قلعه سيله، قلعه کوه‌زاد، قلعه چق (جغد)، قلعه منيژه، قلعه چنگري، گنبد شاه محمد، گنبد ابوالوفا، مقبره داوود رش، دره سرطرهان، دره و غار ويزنهار، دژ زلال انگيز، تپه‌هاي چغاسبز و کفتارلو، تپه پياره، تپه‌درکه، پل گاوميشان وپل کرودختر برخي از‌مکان‌هاي ديدني و تاريخي اين شهرستان به شمار مي‌رود.

 طبيعت در شهرستان کوهدشت
کوهدشت يکي از شهرستان‌هاي استان لرستان است که از مجموعه‌ي کوه‌ها و دشت‌ها تشکيل شده است. مهم‌ترين رودخانه‌هاي اين شهرستان را رودخانه گدارپهن که از ميان شهر مي‌گذرد و ماديان رود که از 10 کيلومتري جنوب کوهدشت مي‌گذرد؛ تشکيل مي دهند. هواي اين شهرستان معتدل و نيمه خشک بوده و بيش‌ترين درجه حرارت در تابستان‌ها 42 درجه بالاي صفر و کم‌ترين‌آن در زمستان‌ها 7 درجه‌ زير صفر است. ميزان باران ساليانه کوهدشت به‌طور متوسط حدود 450 ميلي‌متر است.غار بت‌خانه در 18 کيلومتري جنوب خاوري شهر کوهدشت، غار ميرملاس‌کوهدشت در فاصله حدود 30 کيلومتري شهر کوهدشت، غار عالي آباد که يکي از محل هاي سکونت انسان هاي پيش از تاريخ بوده است، دره سرطرهان دره و غار ويزنهار از مهم‌ترين و معروف‌ترين جاذبه هاي طبيعي شهرستان کوهدشت را تشکيل مي دهند. پوشش گياهي شهرستان کوهدشت را انواع درختان جنگلي، گياهان مرتعي و علفي تشکيل مي‌دهند. از درختان اين ناحيه بنه، بلوط، بادام کوهي و از گياهاني که کاربرد دارويي و صنعتي دارند؛ بومادران، شيرين بيان، باريحه و گون، کتيرا در حوالي شهر مي‌رويد. جنگل‌هاي موجود در اين ناحيه تنگ بوده و بيش‌تر از نوع بلوط است. چهره‌ي جانوري شهرستان کوهدشت را بز کوهي، آهو، خرس، گراز، خرگوش، گرگ، تيهو، روباه، شغال، جوجه تيغي، کبک، چلچله تشکيل مي دهند

 غار بت‌خانه کوهدشت
اين غار در 18 کيلومتري جنوب خاوري شهر کوهدشت، در کوه «دمچهر» قرار دارد. قسمتي از دهانه غار به علل طبيعي بسته شده است، اما قسمتي از آن باقي است که بايد به شکل خزيده از آن گذشت و به غار وارد شد. درازاي دهانه غار، 18 متر و ارتفاع سقف آن نزديک به 20 متر است. سراسر سقف و ديواره آن به علت نفوذ آب از لايه هاي آهکي، سفيد شده است. غار، شامل دو قسمت جنوبي و شمالي است که قسمت شمالي آن وسيع تر است. وجود سنگ چخماق و سفال هاي شکسته سياه و منقوش، مويد زندگي غار نشيني در اين ناحيه است. آثار دوره هاي مختلف تمدن هاي گذشته در اين غار يافت شده و به نظر مي رسد که در آن آثار پالئولتيک نيز وجود داشته است. درازاي غار نزديک به 200 متر و پهناي آن به طور متوسط 20 متر است. اشکال زيباي استالاگميت هاي متعدد اين غار که ارتفاع برخي از آن ها به 50 متر مي رسد، موجب شده است که اين غار را «بت خانه» بنامند.
 

غار مير ملاس کوهدشت
اين غار در کوه «سرسرخن» در فاصله حدود 20 کيلومتري شهر کوهدشت واقع شده است. غار «ميرملاس» به مرور زمان درهم ريخته و در حال حاضر سايباني بيش، از آن باقي نمانده است. نقاشي هايي در دو طرف جنوب و شمال غار روي ديوار سايبان نقش بسته مربوط به دوازده هزار سال پيش مي باشد که در معرض عوامل طبيعي و انساني قرار دارند. بيشتر نقاشي ها، صحنه هايي از شکارگاه يا رزمگاه را مجسم مي سازند. برخي نيز، نقش حيواناتي هستند که نمي توان نوع آن ها را تشخيص داد تصوير زير نمونه اي از اين آثار مي باشد.
 

غار عالي آباد کوهدشت
اين غار در منطقه کوهدشت واقع شده و يکي از محل هاي سکونت انسان هاي پيش از تاريخ بوده است. غار پس از يک فرود 6 متري تا عمق 420 متري ادامه مي يابد. براي بازديد کامل از اين غار، وسايل فني کامل مورد نياز است.

دره سرطرهان کوهدشت
د
ره اي طولاني و وسيع است که در باختر بخش کوناني کوهدشت واقع شده است. اين دره، از جنوب به کوه «گور» که مانند ديواري آن را احاطه کرده است، محدود مي شود. در اين دره، دو طايفه به نام هاي «کوشکي» و «کراوند» زندگي مي کنند. قسمت باختري سرطرهان به رودخانه سيمره منتهي مي شود. منطقه باختري سرطرهان کوهستاني و راه هاي آن مال رو است. در دره سرطرهان، انبوهي تپه باستاني ديده مي شود. از جمله اشياي به دست آمده از سرطرهان، يک بت سنگي است که شايد به دوره ايلامي ها مربوط باشد.

سخن معصوم

  حضرت علی (ع) 
آنچه را که برای خود می پسندی
برای دیگران هم بپسند و آنچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران هم مپسند