به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری لرستان فرهاد زیویار در پیامی ضمن تبریک فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول، ثبت جهانی کاروانسرای «چمشک» را در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض به‌عنوان دومین اثر جهانی ثبت‌شده استان لرستان پس از راه‌آهن این استان را به تمامی مردم استان تبریک و تهنیت گفت.

متن پیام فرهاد زیویار، استاندار لرستان به شرح ذیل است:

روز گذشته شهر ریاض، شاهد شکوه و عظمت معماری ایرانی در قالب ثبت ۵۴ کاروانسرای تاریخی به عنوان بیست و هفتمین اثر میراث جهانی ایران بود. ثبت زنجیره کاروانسراهای ایرانی به گواهی ارزیابان یونسکو نمایانگر مبادله ارزش‌های انسانی، پیشرفت معماری، فناوری و گواهِ کم‌نظیری از سنت مهمان‌نوازی و تعامل مسافران در قالب اقوام، ادیان و ملل مختلف در ایران عزیزمان است.

ثبت کاروانسرای «چمشک» به عنوان نماینده شایسته استان لرستان با ویژگی‌‌های منحصر به‌فرد و به عنوان دومین اثر ثبت‌شده از استان در فهرست میراث‌جهانی؛ در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو،  دستاوردی ماندگارِ،  فرهنگی و تاریخی برای مردم استان لرستان است.
این اثر گرانسنگ، یادگاری از عصر صفویه و زمان حکمرانی شاه عباس اول است، حاکمی که برای رفاه حال زائران عتبات عالیات و حج اقدام به ساخت حدود هزار کاروانسرا در ایران نمود و در زمان خود بزرگترین زیرساخت فرهنگی که ریشه در هویت ایرانی- اسلامی داشت را بنیان نهاد.
این جانب ضمن تبریک فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول، این موفقیت  را که آیینه ی  دانش نیاکان و نشان‌دهنده خصلت مهمان‌نوازی نیکان این سرزمین بوده را به  مردم ایران و به‌ویژه هم استانی‌های عزیز تبریک می‌گویم.

بی‌شک با ثبت این آثار علاوه بر ارتقا جایگاه ایران در  یونسکو شاهد جلب حمایت‌های بین‌المللی در زمینه حفاظت از آثار و رونق گردشگری، و ورود گردشگران به کشور و لرستان خواهیم بود.b_300_0_16777215_00_images_8_photo_2023-09-21_01-19-08.jpg

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید