سایز فونت

لرستان بگونه‌ای متمایز و با نگاه مثبت دیده شود

استاندار لرستان: نگاه مساوی به لرستان و سایر استان ها در شرایط فعلی عین بی عدالتی و ظلم است .

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان اولین جلسه شورای اداری استان با حضور حجت الاسلام و المسلمین رئیسی رئیس قوه قضاییه، دکتر خادمی استاندار لرستان، دکتر شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه خرم آباد، معاونین استاندار و سایر اعضای شورای اداری استان برگزار گردید .

استاندار لرستان در این جلسه گفت: حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در مدت تصدی ریاست قوه قضاییه اقدامات ماندگار و ارزنده‌ای را انجام داده و با تدوین سند تحول قضایی و سند امنیت قضایی برگ زرینی در کارنامه قوه قضاییه ایجاد کرده اند .

دکتر خادمی با اشاره به محرومیت در استان اظهار داشت: لرستان در دو برهه زمانی مورد کم توجهی قرار گرفته که اولین موج آن به پیش از انقلاب و زمانیکه حکومت طاغوت اساساً به استانهای لر نشین به ویژه لرستان بی توجهی می کرد باز می گردد و موج دوم آن مربوط به سال های پس از انقلاب و در دوران دفاع مقدس است که لرستان به عنوان یک استان پشتیبان جنگ، همتراز با استان های مرز نشین دچار خسارت شد .

وی با بیان اینکه ۸۶۰ بانوی لرستانی در جنگ با حکومت بعث عراق جانباز و شهید شده اند، افزود: لرستان به عنوان یک استان در معرض بمباران، دچار تخریب زیرساخت ها شد و با از دست رفتن فرصت سرمایه گذاری در آن دوران نتوانست هم ردیف سایر استان ها رشد داشته باشد.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: در دوران بازسازی پس از جنگ متاسفانه لرستان در ردیف استان های صدمه دیده از جنگ محسوب نشد و اعتبارات بازسازی جنگ به این استان تعلق نگرفت که با توجه به این قبیل اتفاقات دچار یک عقب ماندگی تاریخی شد .

دکتر خادمی با تاکید بر اینکه باید لرستان بگونه‌ای متمایز و با نگاه مثبت دیده شود، ادامه داد: با توجه به شرایط استان به دنبال راههایی برای برون رفت از وضعیت کنونی و ایجاد نگاه ویژه و اصطلاحاً برقراری تبعیض مثبت در جهت جبران عقب ماندگی ها هستیم و لازم است این نگاه برای دستگاههای سیاستگذار، قانونگذار و راهبردی جا افتد .

وی خواستار حضور نهادهایی با نگاه اقتصادی و اجتماعی برای سرمایه‌گذاری در لرستان شد و گفت: ورود نهادهای عمومی غیر دولتی مانند شستا، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، سازمان بازنشستگی و امثال آنها برای سرمایه گذاری در لرستان بسیار مهم است تا بتوان جریان صنعت و توسعه را در استان به خوبی شکل داد .

استاندار لرستان با اشاره کشاورزی به عنوان مزیت نسبی استان یادآور شد: توسعه کشاورزی لرستان از مسیر آب میگذرد که متاسفانه در حوزه آب قطعاً لرستان مورد ظلم واقع شده و لازم است با تشکیل شورای آب، افزایش تخصیص آب و استفاده آن در مصارف مورد نیاز به توسعه استان کمک کنیم .

دکتر خادمی ایجاد زیرساخت هایی مانند پالایشگاه و پتروشیمی در استان با توجه به عبور ۸۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی از لرستان، تکمیل زیرساختهایی مانند راه آهن و ایجاد اولویت های ترجیحی از قبیل ارائه وام های کم بهره و تخفیف مالیاتی برای حضور سرمایه گذاران در استان، تشکیل کمیته تعاملی برای رفع مشکلاتی که به مصلحت استان است و رفع موانع شرکت های تولیدی مانند عظیم خودرو، کارخانه سیمان خرم آباد، سامان کاشی، فولاد ازنا و سایر موارد مشابه را از دیگر خواسته های استان عنوان کرد . ‍ رئیس‌ قوه قضاییه : عملکردها باید در راستای عدالت اجتماعی صورت گیرد

 حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی در نشست شورای اداری استان، اظهار داشت: برای برطرف کردن مشکلات و مسایل مختلف باید راهکارهای برون رفت مشخص شود و عملکردها باید در راستای عدالت اجتماعی صورت گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان، رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای اداری استان، اظهار داشت:  تجربیات گذشته پیش روی ماست، مسئولان باید نسبت به اموال عمومی حساسیت داشته و همانند اموال خود  پیگیری جدی برای توسعه داشته باشند.

وی افزود:  خصوصی سازی خوب موجبات توسعه را فراهم آورده و شکوفایی اقتصادی را بدنبال دارد.
رییس‌ قوه قضاییه ادامه داد: امنیت جامعه مهم و ارزشمند است و نباید اجازه داد این مقوله خدشه دار شود و با افرادیکه به امنیت کشور ضربه بزنند برخورد قاطع صورت می پذیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی اظهار کرد: سهیم کردن مردم و دغدغه مند کردن آنان یکی از راه‌های ثبات سرمایه‌گذاری ها است.

 وی با تاکید بر تخصیص عادلانه منابع آبی گفت: شورای عالی آب باید نسبت به تخصیص عادلانه آب به استان لرستان تصمیم گیری کند و اجرای طرح های آبخیزداری در لرستان ضروری است و همین مسأله  در سیل گذشته موجب خسارات زیادی به استان شد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به انتخاب شعار سال از سوی مقام معظم رهبری، دغدغه کشور باید حمایت از تولید، پشتیبانی و رفع موانع شود و حداکثر بین ۲ تا سه ماه وضعیت کارخانجات فولاد و عظیم خودرو مشخص شود.

حجت الاسلام رئیسی افزود: مفاسدی که با آنها برخورد می‌شود بعد از قطعیت به مردم معرفی شده تا باب تهمت بسته شود و لازم است افراد در یک امنیت شغلی بسر ببرند و تا روزی که مسئولیت داریم  آن را به خوبی انجام دهیم و همه حامی مدیر شجاع، و اهل ریسک و مدیری که به دنبال دور زدن تحریم هاست برای ما ارزشمند است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بیان کرد: مسئولین باید با مردم شفاف سخن بگویند، مردم حق دارند که بدانند و نکات را متوجه شوند.
وی با اشاره به  زندان بروجرد، گفت: هر زندانی که در کالبد شهر قرار دارد باید در خارج از محیط شهری ایجاد و منتقل شود و برای حل یک اختلاف ساده باید امور را برای مردم تسهیل کنیم و نباید پرونده به درازا کشیده شود. وی افزود : مردم نباید گرفتار بروکراسی اداری شوند، بنا به فرموده رهبری باید در عمل هم امور را تسهیل کنیم.

رئیس قوه قضاییه گفت: همه مدیران باید بر مدار قانون حرکت کنند، کشور ما بر مبنای انتخابات است و قانون مداری باید در دستورکار قرار گیرد نباید شکل قانونی کار از دست داده شود.
وی تصریح کرد: عدم تبعیض در بکارگیری نیروها مردم را به کارآمدی نظام امیدوار می‌کند ، عملکرد ما باید در راستای عدالت اجتماعی صورت گیرد ، باید به دنبال امیدوار کردن مردم باشیم و مردم را نسبت به کارآمدی نظام امیدوار کنیم چراکه مردم انقلاب اسلامی را می‌خواهند و پیرو ولی فقیه هستند.

در این جلسه ،محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور، سید احمد مرتضوی مقدم رییس‌ دیوان عالی کشور، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه و حجت‌الاسلام درویشیان رییس‌ سازمان بازرسی کل کشور در معیت رییس‌ قوه قضاییه حضور داشتند.رییس‌ قوه قضاییه با تاکید براینکه امنیت جامعه مهم و ارزشمند است، گفت: اجازه نخواهیم داد این مقوله خدشه دار شود و با افرادیکه به امنیت کشور ضربه بزنند برخورد  قاطع انجام می پذیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان ، حجت‌الاسلام والمسلمین رییسی در دیدار با قضات و کارکنان دادگستری استان در سالن جلسات جهاد کشاورزی اظهار داشت: سلامت مجموعه قضایی نعمت ارزشمندی است که امید مردم را افزایش می‌دهد و باید این مقوله حفظ شود و در این راستا باید حساسیت وجود داشته باشد.
وی بابیان اینکه برای حفظ سلامت مجموعه قضایی باید تلاش کرد، افزود: آلودگی برای همه بد است اما برای مجموعه قضایی بدتر، این مجموعه باید دیدن حق، تصمیم به حق، گرایش به حق را افزایش دهد و مردم باور کنند که پناه است و حق را می‌گیرد.
حجت الاسلام رئیسی بیان کرد: احساس پناه بودن دادگستری مهم است و در بین مردم باید تقویت شود، در کنار اقتدار باید با مهربانی با مردم برخورد کرد در موضع قانون باید مقتدر بود چرا که منافاتی با مهربانی ندارد.
رییس قوه قضاییه با اشاره به لزوم تدبیر و با درایت عمل کردن اعضای مجموعه، گفت: برخورد با جرایم خشن و اشرار باید با اقتدار صورت گیرد، زیرا امنیت جامعه مهم و ارزشمند است و با افرادی که به امنیت کشور ضربه بزنند برخورد قاطع صورت می‌گیرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: در لرستان مشکلاتی در بخش های مختلف وجود دارد ، مسایل باید تبیین شود و راه حل های مناسب برای برطرف کردن مشکل عنوان شود.
وی به گسترش روحیه صلح و سازش اشاره کرد و گفت: آسیب ها در جامعه باید برطرف شود، برخی اختیارات در حوزه دولت است و باید در این خصوص همکاری صورت گیرد تا زمینه توسعه ایجاد شود.
 وی اضافه کرد: شاخص ها نشان می‌دهد دادگستری لرستان برتر است و به مجموعه قضایی این استان تبریک می‌گویم و حفظ برتری نیازمند این است که همه اعضا تلاش مضاعف داشته باشند.

b_300_0_16777215_00_images_photo_2021-03-31_07-40-31.jpg

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید